piątek, 11 marca 2016

Świat planet

Centralnym ciałem Układu Słonecznego jest Słońce.
Wokół niego krążą ciała niebieskie: planety, planety karłowate, księżyce planet, planetoidy, meteoroidy, komety.
Planety to ciała niebieskie, które obiegają Słońce, nie są satelitą innego ciała, mają wystarczająco dużą masę, by przybrać kształt kulisty i oczyściły swoje otoczenie z innych drobnych ciał. W kolejności od Słońca są to: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Cztery pierwsze to planety skaliste. Merkury przypomina wyglądem ziemski Księżyc, praktycznie nie posiada atmosfery, jest najmniejszą planetą. Wenus jest otoczona bardzo gęstymi chmurami. Panuje na niej bardzo wielka temperatura i ciśnienie. W krajobrazie Marsa dominują pustynie. Cztery ostatnie planety to gazowe olbrzymy. Największą planetą jest Jowisz, złożony głównie z wodoru i helu. Saturn posiada charakterystyczne pierścienie składające się z ogromnej liczby kamieni i skał. Uran posiada oś obrotu nachyloną pod kątem ok. 90°, obiega Słońce jak tocząca się beczka. Neptun jest najdalszą planetą, swoją błękitną barwę zawdzięcza dużym ilościom metanu.
Księżyce planet to naturalne satelity obiegające planety (z wyjątkiem Merkurego i Wenus).
Planety karłowate to ciała niebieskie mniejsze od planet, nie spełniające definicji planety np. Pluton.
Planetoidy to skaliste ciała niebieskie, z których większość obiega Słońce między Marsem a Jowiszem, oraz za Neptunem w tzw. Pasie Kuipera.

Meteoroidy to małe ciała niebieskie o średnicach mniejszych niż 10 m. Gdy takie ciało dostanie się do ziemskiej atmosfery spala się tworząc zjawisko zwane meteorem(spadająca gwiazdą). Gdy nie cała bryła ulegnie spaleniu i spadnie na Ziemię nazywamy ją meteorytem.
Komety to skalisto-lodowe bryły, wyglądające jak brudna kula śniegowo-lodowa. Gdy zbliża się do Słońca lody parują i uwalniają zamrożone w niej pyły – tworzy się warkocz komety. Chmura takich ciał niebieskich tworzy tzw. Obłok Oorta, otaczający Układ Słoneczny.
Zanim Mikołaj Kopernik ogłosił swoją teorię heliocentryczną, mówiącą o centralnym położeniu Słońca w Układzie Słonecznym i wyjaśniającą ruch planet obserwowany na sklepieniu niebieskim, obowiązywała teoria geocentryczna, stworzona przez Ptolemeusza. Wg niej centralnym ciałem Wszechświata była Ziemia, a wokół niej krążyły planety i gwiazdy. By wytłumaczyć skomplikowany ruch planet na sferze niebieskiej wprowadził pojęcie epicykli – małych okręgów, po których poruszają się planety, a środek epicyklu dopiero poruszał się po orbicie okołoziemskiej.
 
Układ Słoneczny – układ planetarny składający się ze Słońca i powiązanych z nim grawitacyjnie ciał niebieskich. Ciała te to osiem planet[b], 173 znanych księżyców planet[1], pięć planet karłowatych[c] i miliardy (a być może nawet biliony)[2] małych ciał Układu Słonecznego, do których zalicza się planetoidykomety,meteoroidy i pył międzyplanetarny.
Zbadane regiony Układu Słonecznego zawierają, licząc od Słońca: cztery planety skaliste (MerkuryWenus,ZiemiaMars), pas planetoid składający się z małych skalistych ciał, cztery zewnętrzne gazowe olbrzymy(JowiszSaturnUranNeptun) oraz drugi pas składający się z obiektów skalno-lodowych, tak zwany pas Kuipera. Za pasem Kuipera znajduje się dysk rozproszony, dużo dalej heliopauza i w końcu hipotetyczny obłok Oorta. Pięć obiektów zaliczonych do klasy planet karłowatych to: Ceres (największy obiekt w pasie planetoid),Pluton (do 24 sierpnia 2006 roku uznawany za 9. planetę Układu)[3]HaumeaMakemake (drugi co do wielkości obiekt w pasie Kuipera) i Eris (największy znany obiekt w dysku rozproszonym).
Sześć z ośmiu planet i trzy z planet karłowatych mają naturalne satelity, zwane księżycami. Każda z planet zewnętrznych jest otoczona pierścieniami złożonymi z pyłu kosmicznego. Wszystkie planety, z wyjątkiem Ziemi i Urana (który zawdzięcza nazwę greckiemu bóstwu Uranosowi), noszą imiona bóstw z mitologii rzymskiej.
Szacuje się, że formowanie się i ewolucja Układu Słonecznego rozpoczęły się 4,6 miliarda lat temu, gdy na skutek grawitacyjnego zapadnięcia się części niestabilnego obłoku molekularnego rozpoczął się proces formowania Słońca i innych gwiazd. Układ wciąż podlega ewolucyjnym i chaotycznym zmianom i nie będzie istniał wiecznie w obecnej postaci. Za około 2–5 miliardów lat możliwe jest zderzenie Galaktyki Andromedy z Drogą Mleczną, a w ciągu około 5 miliardów lat Słońce powiększy wielokrotnie swoją średnicę, stając się czerwonym olbrzymem, co doprowadzi do zniszczenia planet skalistych, wliczając w to Ziemię. Następnie Słońce odrzuci swoje zewnętrzne warstwy jako mgławicę planetarną i przekształci się w białego karła, którego temperatura i jasność będą stopniowo spadać aż do całkowitej „śmierci” gwiazdy. Przypuszcza się, że Słońce następnie zmieni się w czarnego karła, jednak nie można tej teorii potwierdzić ani obalić, gdyż Wszechświat jest zbyt młody, aby powstały tego typu obiekty astronomiczne.

Kuchnia Chińska :D

Kuchnia chińska – zbiorcza nazwa wszystkich zwyczajów kulinarnych ludów mieszkających w Chinach, a często również w innych krajach wschodniej i południowo-wschodniej Azji.


Mimo wielu cech wspólnych (np. duża ilość warzyw), między regionami Chin występują bardzo duże różnice pod względem używanych składników, przypraw oraz sposobów przyrządzania. Wyróżnić można różne odmiany kuchni chińskiej:
  • pekińska – kuchnia północnych Chin, oparta na tradycjach kulinarnych prowincji Hebei i Szantung. Podstawą pożywienia są pszenne bułeczki gotowane na parze orazmakaron. Dania z ryżu należą do rzadkości. Duży wpływ na kuchnię tego regionu mieli w przeszłości Mongołowie, wprowadzając dania mięsne, opiekane na rożnie i smażone.
  • kantońska – kuchnia południowych Chin (okolic Kantonu oraz Hongkongu), najbardziej znana na Zachodzie, używająca głównie ryżu i drobno posiekanych składników szybko smażonych na woku. W morskich regionach Chin dominują potrawy z ryb i owoców morza.
  • szanghajska – kuchnia wschodnich Chin (miasta SzanghajSuzhouHangzhou i Nankin, charakteryzująca się słodkim smakiem (brązowy cukier dodaje się często do dań mięsnych). Słynie z ryb i owoców morza.
  • syczuańska – kuchnia Chin zachodnich, oparta na wołowinie, bardzo pikantna. Słynie z potraw wędzonych.
  • hunańska – kuchnia regionów centralnych, położonych wzdłuż rzeki Jangcy, ryżowego zagłębia Chin. Bardzo pikantna.
  • fukieńska – kuchnia południowo-wschodnich Chin, znanych z najlepszego sosu sojowego, pierożków i wielkiej różnorodności zup
  • sinciang – kuchnia północno-zachodnich Chin, najbardziej odmienna, w której widoczne są wpływy Azji Środkowej. Nie ma tam ryżu, więc używane są różne zboża. W niektórych regionach tej części kraju dominuje islam, nie je się tam zatem popularnej na południu wieprzowiny. Stosuje się gotowanie na wolnym ogniu w glinianym garnku.
  • nyonya – odmiana kuchni chińskiej spotykana w Malezji i Singapurze, będąca skrzyżowaniem upodobań chińskich i malajskich[2]
  • chaozhou – kuchnia regionu Chaoshan w prowincji Guangdong, słynąca z owoców morza i delikatnych, wykwintnych dań

piątek, 4 marca 2016

Carrera GT

Porsche Carrera GT − supersamochód niemieckiej marki Porsche produkowany w latach 2004 - 2007. Pojazd zaprezentowano po raz pierwszy podczas targów motoryzacyjnych w Genewie w 2000 roku pod nazwą 980.


Podwozie było nową konstrukcją, natomiast nadwozie pochodziło z drogowej wersji 911 GT 1 Evo. Prototyp posiadał wolnossący silnik widlasty w układzie V10 o kącie rozwarcia cylindrów wynoszącym 68 stopni, pojemności 5.5 l i mocy 567 KM. Bolid osiągał prędkość 354 km/h i rozpędzał się do 100 km/h w 3,8 s. Dwa lata później nastąpiła druga prezentacja Carrery GT, tym razem w wersji produkcyjnej. Przekonstruowano m.in. silnik. Był to nadal motor V10, ale o zwiększonej pojemności do 5733 cm³. Zwiększyła się także moc auta do 612 KM osiąganych przy 8000 obr./min. Moment obrotowy wyniósł 590 Nm przy 5750 obr./min. Hamulce to nawiercane, ceramiczne tarcze wentylowane o średnicy 380 mm z przodu i z tyłu. Na piastyzałożone są felgi 19x9,5 cala z przodu i 20x12,5 cala z tyłu, a na nie nałożono opony MichelinPilot Sport 2 o rozmiarze 265/35ZR19 z przodu i 335/30ZR20 z tyłu.
Planowano wyprodukować 1500 egzemplarzy. Ostatecznie wyprodukowano 1270 sztuk tego modelu, z czego 604 powędrowało do odbiorców w Stanach Zjednoczonych.

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

  • Silnik: V10[1] 68° wolnossący, 4 zawory na cylinder
    • Pojemność skokowa: 5733 cm³ (5,7 litra)
    • Średnica cylindra x skok tłoka (mm): 98 x 76,0 mm
    • Moc kW (KM): 450 kW (612 KM) przy 8000/min
    • Maksymalny moment obrotowy: 590 Nm przy 5750/min
    • Stopień sprężania: 12,0:1
  • Skrzynia biegów: 6-biegowa manualna, napęd na tylną oś
  • Rozstaw kół przód / tył: 1612 mm / 1495 mm
  • Zbiornik paliwa: 92 l
  • Prędkość maksymalna (km/h): 330 km/h
  • Przyspieszenie 0-100 km/h 3,9